maandag, 29 juni 2026

Het Grootbroek krijgt opnieuw ademruimte

Vanaf augustus starten in natuurreservaat het Grootbroek belangrijke natuurherstelwerken. Met deze ingrepen wil het Agentschap voor Natuur en Bos het gebied opnieuw natter en veerkrachtiger maken, met voordelen voor de natuur én de omgeving.

Het Grootbroek, op het grondgebied van Kinrooi en Bree, en in de nabijheid van de Abeek was van nature een kletsnat veengebied. In het verleden werden er steeds grotere ontwateringskanalen aangelegd om het gebied droger te maken. Daardoor ging waardevolle natuur en natte bostypes verloren en kon het gebied niet langer goed functioneren als waterbuffergebied.

Opnieuw ruimte voor water en natuur

Met de geplande werken krijgt water opnieuw meer ruimte in het Grootbroek. Vele grachten worden gedempt, zodat het water langer in het gebied kan blijven. Dat is essentieel voor het herstel van broekbossen die natte omstandigheden verkiezen en een rijke biodiversiteit. Bijzondere soorten zoals wateraardbei, grote weerschijnvlinder en zwarte ooievaar zullen hier geschikt leefgebied vinden.

Daarnaast speelt het Grootbroek ook een belangrijke rol in het aanpassen aan klimaatverandering. Een natter gebied kan water beter vasthouden bij hevige regen en droogteperiodes beter opvangen. Zo wordt niet alleen de natuur versterkt, maar ook de ruimere omgeving.

“Door het Grootbroek opnieuw natter te maken, investeren we in natuur én in een toekomstbestendig landschap,” klinkt het bij Koen Thijs, regiobeheerder van het Agentschap voor Natuur en Bos. “Dit soort gebieden is onmisbaar om water te bufferen en de ecologische waarde te herstellen.”

Goed geïnformeerd en betrokken

In 2025 verkreeg het Agentschap voor Natuur en Bos een omgevingsvergunning. Dit jaar zullen de werken opstarten. Om omwonenden en geïnteresseerden goed te informeren, organiseren het Agentschap voor Natuur en Bos en de gemeente Kinrooi op woensdag 29 juli een infowandeling om 18u00. Tijdens deze wandeling krijgen bezoekers uitleg over de werken, het doel ervan en de impact op het terrein. Inschrijven via natuurenbos.be/infowandeling-grootbroek.

Werken met aandacht voor de omgeving

De werken worden uitgevoerd door aannemer Heylen en starten op 3 augustus.

Vanaf september zal dit gepaard gaan met aanzienlijk grondtransport.

Het grondtransport verloopt via de Beerselerdijk.

Tijdens de uitvoering wordt alle mogelijke aandacht besteed aan veiligheid, een vlotte organisatie en het beperken van hinder voor omwonenden.

Tijdens de werken zal de oranje route om veiligheidsredenen niet toegankelijk zijn. Duidelijke signalisatie ter plaatse verwijst naar alternatieve wandel- en fietsroutes.

Met deze natuurherstelwerken krijgt het Grootbroek opnieuw de ademruimte die het nodig heeft: meer water, meer natuur en een sterker landschap voor de toekomst.
 

Contacts

Koen Thijs

Regiobeheerder Lage tot aan Hoge Kempen